TANECVALMEZ 2024: Mezinárodní festival přinesl trendy a vzdělával mladé tanečníky

Ve dnech 11. a 12. října 2024 se ve Valašském Meziříčí a Zašové konal další ročník festivalu TANECVALMEZ, který pořádá ZUŠ B-Art. Letošní ročník přivítal 201 žáků ze základních uměleckých škol a tanečních skupin ze Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Ti měli možnost rozvíjet své dovednosti pod vedením 9 českých i zahraničních lektorů, kteří vedli workshopy zaměřené na současný tanec, jazz dance, improvizaci, hip hop a dancehall.

TANECVALMEZ je nejen festivalem nabízejícím výjimečná představení veřejnosti, ale především vzdělávací platformou, která dává mladým tanečníkům prostor pro osobní růst a rozvoj jejich talentu. Naše zuška si klade za cíl vzdělávat nejen své vlastní žáky, ale nabízet kvalitní příležitosti i mladým tanečníkům mimo naši školu. Festival slouží jako nástroj k předávání zkušeností a přinášení zajímavých tanečních trendů a přístupů z celého světa.

Letošní program nabídl několik špičkových vystoupení – v pátek večer to byla izraelská choreografie I Carry, You Hold, od Olivie Court Mesa, která zkoumá vztahy mezi mužem a ženou, a také Father Politics od švýcarské Company MEK zaměřující se na vliv politiky na emoce a společnost. Sobotní večer patřil českému souboru 420PEOPLE s dílem Why Things Go Wrong od autorky Sylvy Šafkové. Choreografie upozornila na neviditelné zlo, které často zůstává nepovšimnuté, ale přesto výrazně ovlivňuje náš svět. Festival dal už tradičně prostor mladým talentům. V předprogramu vystoupila Kateřina Zemanová se svou semestrální prací z bratislavské VŠMU. Její choreografie nazvaná Emotional Non-Existence představila svět, v němž by neexistovaly základní lidské emoce.

Festival TANECVALMEZ každoročně přináší nejen umělecké zážitky, ale i příležitosti pro vzdělávání a inspiraci. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další ročník!

Přečtěte si recenzi festivalu od Lucie Hayashi na tanecniaktuality.cz nebo od Filipa Staňka na operaplus.cz a podívejte se na fotky z akce na tanecvalmez.cz.